مقالات کاربردی خودرو

تعمیرات دوره ای خودرو – سرویس دوره ای ماشین

تعمیرات دوره ای

سرویس و تعمیرات دوره ای راه حل بسیار مناسبی برای جلوگیری از استهلاک و فرسودگی خودرو و همچنین  صرفه جویی در هزینه و وقت است. همچنین مالکان خودرو با کمک تعمیرات دوره­ای اتومبیل خود می­توانند ارزش خودرو را برای فروش مجدد حفظ کنند. این مسئله برای افرادی که گاهی به اجاره ماشین می پردازند هم مهم است زیرا می توانند با خیالی راحت از خودرو استفاده کرده و نسبت به آن اطمینان داشته باشند.

صاحبان اتومبیل تنها با صرف هزینه­ای اندک و در زمانی کوتاه می­توانند تعمیرات دوره ­ای خودرو خود را انجام داده و طول عمر آن را افزایش دهند. سرویس­های دوره­ای شامل بررسی و تعویض هر قطعه ای از قطعات اتومبیل است که کاربرد مصرفی دارند و صرفا محدود به  تعویض مواردی چون روغن موتور و فیلتر ماشین نمی­شود.

زمان سرویس خودرو

تعمیرات دوره­ ای باید در زمان­های معینی انجام شود و با این کار مالکان خودرو مشکلات اتومبیل را پیش از آنکه روند فعالیت خودرو را در حین رانندگی مختل کند رفع می کنند. نمایندگی های سرویس خودرو و گاراژها و تعمیرگاه ها در حالت بالقوه عیوب خودرو را شناسایی و آن قطعه مصرفی را تعمیر یا تعویض می کنند. سرویس های ذکر شده حتی اگر خودرو در سلامت کامل به سر می­برد هم باید توسط فروشنده یا نمایندگی های سرویس خودرو چک شوند.

مالکان خودرو در مرحله ی اول باید کتابچه راهنمای اتومبیل خود را مطالعه کنند. این دفترچه نکات مهمی را در بر دارد که با رعایت کردن و عمل کردن به دستورات مراقبت و نگه داری آن می توانند بر عمر اتومبیل خود بیفزایند. برای مثال با زمان مناسب تعمیرات دوره ای اتومبیل خود آشنا شده و حتی برندهای محصولات مصرفی یا مایعات  مناسب با اتومبیل خود را می شناسند.

تعمیرات دوره ای

هزینه تعمیرات دوره ای

سرویس های خودرو شامل چه چیزهایی است؟!

تعمیرات دوره ­ای شامل سرویس­های موقت و کامل و سرویس­های تولیدکننده است. در سرویس موقت که بهتر است پس از گذشت هر شش ماه و یا طی کردن مسافت 9000 کیلومتر به نمایندگی های سرویس خودرو مراجعه شود، قطعات اتومبیل به صورت چشمی بررسی و عیب یابی می شوند.

در سرویس های کامل، که بهتر است سالیانه انجام شود علاوه بر تنظیم باد لاستیک ها و تعویض فیلتر و روغن موتور، قطعات بیشتری نسبت به حالت موقت بررسی می­شوند و عیب­یابی کامل تری صورت می گیرد. همچنین می تواند شامل سرویس درخواستی خاصی از سوی مالک خودرو باشد که هر کدام هزینه های مشخص خود را خواهد داشت.

تعمیرات دوره ای اتومبیل در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد. مثلا با یک تعویض فیلتر سوخت می توان از اختلال در سیستم آن یا حتی گاهی از مختل شدن مدار سوخت اتومبیل جلوگیری کرد و به جای صرف هزینه های هنگفت، در فواصل معین با هزینه های جزیی، سلامت خودرو را تا حد بسیار زیادی تضمین کرد.

رونیکا گشت و سرویس های دوره ای خودرو

سرویس تولید کننده کامل ترین نوع سرویس خودرو است و گاراژهای معمولی و تعمیرگاه ها معمولا قادر به انجام آن نیستند و فقط توسط نمایندگی آشنا با نوع خودرو و بعضی نمایندگی های مستقل خودرو صورت می گیرد. در این زمینه می توان به تعمیرات خودرو رونیکا گشت اشاره کرد. در این نوع سرویس تمامی قطعات ماشین به صورت کاملا تخصصی و جزیی مورد بررسی و عیب یابی قرار می گیرد. البته هزینه ای بسیار بالاتری هم نسبت به سرویس موقت و کامل دارد. رونیکا گشت در زمینه اجاره ماشین با تضمین سرویس های کامل انجام شده می تواند نگرانی های افراد نسبت به سلامت خودروی اجاره شده را تضمین و در این زمینه دارای سابقه ی درخشانی است.

مالک خودرو می­تواند گزینه­ های بیشتری جهت عیب یابی علاوه بر لیست سرویس موقت یا کامل درخواست کند که البته مشمول پرداخت هزینه های بیشتری هم خواهد شد.

قطعاتی که در این بازدیدهای فصلی دیده می شود شامل باتری اتومبیل، تسمه تایم اتومبیل، فیلتر سوخت و شمع های خودرو، شیشه‌ی جلو و برف پاک‌کن‌ها، لنت های ترمز، ضد یخ و بررسی لاستیک ها و تنظیم باد آنها و… است.

تعمیرات دوره ای

زمان تعمیرات دوره ای

چک لیست های تعمیرات دوره ای

هزینه تعمیرات دوره ای خودرو متفاوت است و هر چه قطعات بیشتری مورد بررسی قرار گیرند، هزینه بیشتری هم در نهایت بر عهده ی مالک خودرو خواهد بود و هرچه سرویس کامل تری درخواست شود، زمان نگهداری اتومبیل در گاراژ یا نمایندگی سرویس خودرو بیشتر می شود اما حداقل این سرویس ها که شامل تعویض روغن خودرو است در حدود پانزده دقیقه و حداکثر آن که سرویس تقریبا کاملی است در حدود 3 ساعت خواهد بود.

چک لیست هایی که می توانید بر طبق آنها خودروی خود را عیب یابی کنید به چند دسته تقسیم می شوند.

  • مایعات خودرو مانند روغن ها و ضد یخ
  • چراخ ها و سیستم روشنایی اتومبیل
  • ایمنی خودرو مانند سیستم بوق اتومبیل و ترمز دستی
  • سایر موارد مانند صداهای غیر عادی موتور، فیلتر هوا و…

1 نظر در “تعمیرات دوره ای خودرو – سرویس دوره ای ماشین

  1. محمد گفت:

    خیلی اموزنده بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هفت =